برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان چایپاره

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان چایپاره ؛ نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی امام جمعه شهرستان چایپاره و با حضور فرماندار ، رییس حوزه قضایی و اعضای شورا در محل کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوان شهرستان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی امام جمعه شهرستان چایپاره در ابتدای جلسه ضمن خیر مقدم در تفسیر آیه شریفه  18 سوره توبه که می فرماید : « إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَجِدَ اللَّهِ مَنْ ءَامَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْأَخِرِ وأَقَامَ الصَّلَوةَ وَءَاتَى الزَّکَوةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلَّا اللَّهَ فَعَسَى‏ أُوْلَئِکَ أَن یَکُونُواْ مِنَ الْمُهْتَدِینَ » گفت: کسانی که ایمان به خدا و روز قیامت داشته و نماز بپا دارند و زکات بدهند و جز خدا از هیچ کس نهراسند، حق تعمیر مساجد خدا را خواهندداشت . امروز آنچه بیشتر اهمیت دارد، عمران و آبادى معنوى مساجد است و باید مسجد، مرکزى براى جوانان با ایمان شود مسجد باید کانونى براى فعالترین قشرهاى اجتماع باشد . مساجد برای ایفای نقش بیشتر خود نیاز به تحول و ساماندهی دارند و وضعیت کنونی برخی از مساجد در شان مردم مومن شهرستان نیست که لازمه آن حفظ و نگهداری اصولی و ترویج فرهنگ سازی است.   

وی با اشاره به نقش روحانیت معظم به عنوان پیشانی پیشگیری از آسیب ها گفت:  در شرایط فعلی که شاهد هجمه های استکبار جهانی هستیم نقش روحانیت معظم غیر قابل انکار است و لذا با بهره مندی از ظرفیت مساجد و روحانیون ساکن که می توان به عنوان پایگاه اجتماعی و کانون فرهنگی استفاده نمود بهره مند خواهیم شد  .

حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی با بیان اینکه ترویج فرهنگ سازی نماز بایستی از سطح مدارس فرهنگ سازی و تقویت شود افزود: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد تعلیم و تربیتی می تواند با استفاده از ظرفیت اعضای فعال جامعه دانش آموزان و فرهنگیان در جهت پیشبرد این اهداف و همچنین در پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی نقش بسزایی داشته باشد

وی همچنین با توجه به نبود فضای مناسب جهت برگزاری نماز جماعت در برخی از مدارس خواستار بازنگری در خصوص ایجاد فضای مناسب جهت اقامه نماز در مدارس شد و تاکید نمود که اداره کل نوسازی به کمک خیرین در جهت احداث مدارس جدید باید فضای مناسبی برای برپایی نماز در مدارس در نظر بگیرند.

امام جمعه شهرستان چایپاره افزود: باز بودن مساجد برای مراجعه مردم و خواندن نماز در طول روز از جمله مطالبات مردم است و باید با برنامه ریزی این اقدام صورت گیرد و زمینه جذب جوانان را در این محیط معنوی و فرهنگی فراهم شود که در این راستا کانون های فرهنگی مساجد جهت احیای مساجد بایستی فعال گردند.

سعید شکورزاده فرماندار شهرستان چایپاره در جلسه شورای ترویج فرهنگ عمومی:

سعید شکورزاده فرماندار شهرستان چایپاره با اشاره به سفر آتی وزیر محترم میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی به شهرستان خوی و با توجه به قابلیت های متعدد گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان و کاستی های متعدد در این حوزه خواستار طرح و پیگیری مطالبات  مردم شهرستان چایپاره در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری از وزیر محترم شد . 

مقام عالی دولت با توجه به دستور کار جلسه اظهار داشت : از جمله نابسامانی حوزه میراث فرهنگی ، وضعیت نابسامان قرمزی مسجد روستای هدف گردشگری چورس می باشد که ضرورت دارد هرچه سریعتر تکمیل ، بازسازی و بهره برداری از این مسجد تاریخی آغاز شود .

 فرماندار شهرستان ضمن تجلیل از تلاش های روحانیت معزز شهرستان ، خواستار اقامه نماز در تمامی مساجد شهرستان شد . 

 در پایان جلسه مقرر شد برنامه موفق ستاد اقامه نماز با عنوان « هر هفته یک مسجد» در یکی از مساجد روستایی و شهری که امام جماعت ندارند و یا نماز جماعت در آن ها برپا نمی شود نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت امام جمعه و اعضای شورای فرهنگ عمومی اقامه شود

همچنین مقرر شد نامه ای از طرف شورای فرهنگ عمومی به اداره کل نوسازی مدارس مبنی بر اصلاح نقشه های مدارس به منظور گنجاندن نمازخانه در نقشه مدارس جدیدالتأسیس و قدیمی ارسال شود و همچنین مقرر شد از طریق وزیر محترم میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و مدیر کل محترم نسبت به تأمین اعتبار به منظور تکمیل و بازسازی قرمزی مسجد روستای تاریخی چورس و سپس تعیین متولی بهره برداری آن اقدام نمود .