جلسات پیگیری مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و استاندار محترم در حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان چایپاره

به گزارش روابط عمومی شهرستان چایپاره در پنجمین گام از پیگیری مصوبات سفر  و پس از حضور مدیران کل دستگاه های استانی آب و فاضلاب ، ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مخابرات و ارتباطات سیار ، پست ، پست بانک ، منابع طبیعی و آبخیزداری ، روز یکشنبه 31 اردیبهشت 1402 ، جلسه پیگیری مصوبات سفر ریاست محترم جمهور و استاندار محترم در حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی به ریاست فرماندار شهرستان چایپاره و با حضور مدیر کل محترم میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان  و معاونین  در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد. 
 
🔹سعید شکورزاده فرماندار شهرستان چایپاره با گرامیداشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی و همچنین روز ایران گردی و ایران شناسی به دست اندرکاران میراث فرهنگی کشور و استان و تقدیر از تلاش این عزیزان در رابطه با آثار تاریخی، تمدنی و طبیعی شهرستان چایپاره اظهار داشت: در شهرستان چایپاره 27 اثر ثبتی وجود دارد که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و یک اثر نیز در نوبت ثبت جهانی است ( دژ بسطام )  . آثار تمدنی تاریخی شهرستان شامل محوطه ها و تپه های باستانی ، مسجد ، حمام ، یخچال و گوردخمه می باشد . همچنین شهرستان دارای 2 روستای هدف گردشگری چورس و بسطام است و همچنین جاذبه ها و چشم اندازهای متعدد طبیعی مانند سد آغچای و ساحل رودخانه ، چشمه های آب شرب ایشیق بولاقی چورس ، بسطام ، قره کندی ، قنات میرزاجلیل و منطقه حفاظت شده مراکان با 104 هزار هکتار با 28 گونه پستاندار و 128 گونه پرنده 22 گونه خزندگان ، 4 گونه دوزیست دارد . شهرستان دارای جاذبه زیارتی تکیه گاه حضرت ابوالفضل (ع) می باشد که سالانه بالغ بر 700 هزار گردشگر در آن حضور پیدا می کنند . در حوزه صنایع دستی نیز هنرمندان شاخصی در انواع صنایع مختلف مانند قالی بافی ، گلیم بافی ، منبت کاری روی چوب ، نقاشی روی سفال ، ملیله کاری روی نقره ، بافت چادر ، ساخت سازهای موسیقی سنتی ، شیشه گری ، جوراب بافی ، سبدبافی و ساخت کندوی زنبور عسل فعالیت دارند .
 
🔹فرماندار شهرستان چایپاره در پایان با اشاره به  تاریخ 8 هزار ساله شهرستان چایپاره و آثار بی شمار تمدنی و جاذبه های بی شمار گردشگری و طبیعی اظهار داشت باید نگاه ویژه مسئولین امر به تاریخ و تمدن شهرستان چایپاره نگاهی موثر ، کارآمد و کاربردی باشد.  
 
🔹آقای مرتضی صفری مدیر کل محترم میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه ضمن تشکر از تشکیل ابن جلسه با تبیین مصوبات سفر در حوزه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان چایپاره توضیحات لازم را ارائه و بر تسریع در اجرای مصوبات تأکید نمود.   
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          🔹وی در ادامه با تقدیر و تشکر از زحمات فرماندار شهرستان مبنی بر پیگیری مصوبات اظهار داشت بزودی مابقی مصوبات نهایی و اجراخواهند شد. 
 
🔹در پایان این جلسه که برخی از روساء و مدیران و خبرنگاران و فعالین محترم رسانه ای شهرستان نیز حضور داشتند ، خبرنگاران سوالات خود را در خصوص مصوبات سفر و مسائل و موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی شهرستان مطرح و مدیر کل محترم میراث فرهنگی استان نیز به صورت مبسوط توضیحات لازم را ارائه نمود.