همه با هم برای پیشرفت آذربایجان غربی

نشست خبری محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی

نشست خبری محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی
1 / استاندار آذربایجان غربی: برون رفت از وضعیت کنونی استان، نیازمند جذب سرمایه گذار است

🔹استاندار آذربایجان غربی گفت: ساماندهی تجارت مرزی و پایانه های مرزی از اولویت های ما برای سال 1401 است.

🔹محمدصادق معتمدیان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران آذربایجان غربی، با اشاره به برخورداری استان از مواهب و منابع بسیار در حوزه های معدن، کشاورزی و ...، افزود: متاسفانه درآمد و ثروت مردم آذربایجان غربی پایین تر از میانگین کشوری بوده و جبران عقب افتادگی های استان، نیازمند تلاش جدی و تمرکز بر داشته هاست.

🔹وی با اعلام اینکه آذربایجان غربی مسیر توسعه خود را هنوز پیدا نکرده و نیاز به یک ریل گذاری مناسب دارد، خاطرنشان کرد: اجرای سند آمایش سرزمین، می تواند به عنوان یک سند بالادستی برای توسعه استان مورد بهره برداری قرار گیرد.

🔹استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر اقتصادی کردن حمل و نقل عمومی و زیرساخت های این حوزه، افزود: در بخش حمل و نقل هوایی با داشتن 3 فرودگاه و در بخش حمل و نقل ریلی با توجه به مرزهای بین المللی که استان دارد، باید بهره وری اقتصادی از این زیرساخت ها داشته باشیم و متاسفانه هنوز برای تامین و انتقال کالاهای اساسی از کامیون استفاده می کنیم.

🔹معتمدیان شناسایی حلقه های مفقوده اقتصادی و شتاب بخشیدن به توسعه استان را نیز ضروری دانسته و یادآور شد: استفاده از مرزها یکی از ظرفیت های پیشران استان می باشد، اما ظرفیت های مرزی و پایانه های صادراتی در مرز مشترک آذربایجان غربی با ترکیه و عراق، تاثیر مثبتی بر درآمد مردم و ارزش افزوده استان نداشته است؛ لذا ساماندهی تجارت مرزی و پایانه های مرزی از اولویت های ما برای سال 1401 است.

🔹وی در ادامه، فعال سازی دیپلماسی منطقه ای و همکاری های چندجانبه با کشورهای همسایه را از اولویت هایت اقتصادی دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: جهت توسعه آذربایجان غربی، از بخش دیپلماسی منطقه ای به عنوان پیشران توسعه استان استفاده خواهیم کرد.

🔹استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به مشکل خام فروشی در بخش کشاورزی علیرغم همه ظرفیت های موجود این بخش، تصریح کرد: در رایزنی اخیر با وزیر جهاد کشاورزی، برنامه ریزی ویژه ای برای فرآوری محصولات کشاورزی، تغییر الگوی کشت و توسعه کشت گلخانه ای و آغاز نهضت گلخانه ای در استان انجام شد.

🔹معتمدیان در ادامه، برون رفت از وضعیت کنونی استان را نیازمند جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی دانسته و گفت: باید ضمن پیش بینی بسته های مشوق برای جذب سرمایه گذار در استان، روند ارائه خدمات، امکانات و زیرساختهایی که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد، تسهیل شود.

🔹وی با تاکید بر تامین خدمات و امکانات مناسب در حداقل زمان برای سرمایه گذار، افزود: در ماههای اخیر، چندین سرمایه گذار بزرگ خصوصی و دولتی متقاضی سرمایه گذاری در استان بخصوص در حوزه معادن شده اند که امیدواریم این روند تداوم یافته و منجر به توسعه استان شود.

2 / استاندار آذربایجان‌ غربی: فرایند توسعه استان نباید متوقف شود

🔹استاندار آذربایجان‌ غربی گفت: پیگیر برطرف کردن موانع و امورات اداری وقت گیری هستیم که موجبات دلسردی سرمایه گذاران را تا به امروز فراهم کرده است.

🔹محمدصادق معتمدیان امروز در دومین نشست رسانه ای خود، با اعلام اینکه آذربایجان‌ غربی تنها استان دارای مرز مشترک با کشور ترکیه است، افزود: دارا بودن مرز مشترک با چند کشور، فرصتی برای توسعه استان می باشد که ظرفیت سازی برای تحقق این امر ضروری است.

🔹وی با اشاره به دیدارها و رایزنی های اخیر خود با مسئولان کشورهای ترکیه و عراق، خاطرنشان کرد: پیگیر افزایش مبادلات اقتصادی و بالا بردن تعامل آذربایجان غربی با کشورهای همسایه هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد گسترش همکاری ها باشیم.

🔹استاندار آذربایجان‌ غربی همچنین با تاکید بر استفاده از ظرفیت های منطقه ای جهت بهبود شرایط اقتصادی استان، افزود: سرمایه گذاران متعددی مشتاق حضور در آذربایجان‌ غربی شده اند که بیانگر اعتماد فعالان اقتصادی داخلی و خارجی و جلب نظر آنهاست.

🔹معتمدیان در ادامه، با اشاره به وجود برخی موانع در مسیر سرمایه گذاری استان، یادآور شد: با همکاری مدیران و مسئولان استانی، پیگیر برطرف کردن موانع و امورات اداری وقت گیری هستیم که موجبات دلسردی سرمایه گذاران را تا به امروز فراهم کرده بود.

🔹وی احصاء مشکلات و موانع توسعه استان توسط رسانه ها و دغدغه مندان را نیاز اصلی آذربایجان غربی معرفی کرده و افزود: در تمامی حوزه ها با مدیران کشوری و مسئولان مربوطه، دیدارها و رایزنی هایی انجام شده و پیگیر بهبود وضعیت تمامی حوزه ها هستیم.

🔹استاندار آذربایجان‌ غربی همچنین با تاکید بر اینکه فرایند توسعه استان نباید متوقف شود، تصریح کرد: برای ارائه تصویری منسجم از امنیت پایدار آذربایجان‌ غربی به سرمایه گذاران، باید تفکر نادرست ناامن بودن استان به همت رسانه ها و دلسوزان اصلاح شود.

🔹معتمدیان در ادامه، وجود اقوام و مذاهب مختلف را فرصتی ارزشمند برای استان معرفی کرده و افزود: زندگی مسالمت آمیز و خدمات رسانی متوازن به مناطق مختلف آذربایجان غربی، نمایانگر توجه ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران و مدیران استانی به اقوام و مذاهب مختلف است.

🔹وی با تاکید بر ضرورت توسعه متوازن آذربایجان غربی، یادآور شد: با تبیین نگاه عدالت محور جمهوری اسلامی ایران به اقوام و مذاهب، از فرصت طلبی دشمنان در تفرقه افکنی با دستاویز کردن موضوعات قومیتی جلوگیری خواهد شد.

3 / استاندار آذربایجان‌ غربی: مطالبه گری باید در جامعه نهادینه شود

🔹استاندار آذربایجان‌ غربی گفت: اگر مدیری بتواند با سیاست های کلی دولت همراه شده و روحیه ای جهادی داشته باشد، حتماً از توانمندی های او استفاده خواهد شد.

🔹محمدصادق معتمدیان امروز در نشست صمیمی با اصحاب رسانه و خبرنگاران آذربایجان غربی، با اشاره به انجام سفرهای شهرستانی و مصوبات این سفرها، افزود: تمام سفرهای شهرستانی با کارشناسی دقیق و احصاء مشکلات همراه بوده که این امر در اجرای مصوبات تاثیر خوبی داشته است.

🔹وی حضور در میان مردم و دیدارها و بازدیدهای شهرستانی را اثربخش دانسته و خاطرنشان کرد: شنیدن بدون واسطه مشکلات مردم و نیز همراه کردن مدیران استانی در سفرهای شهرستانی، ضمن افزایش اثرات این سفرها، رضایت مردمی را نیز به دنبال داشته است.

🔹استاندار آذربایجان‌ غربی همچنین اولویت اصلی خود در مدیریت را توسعه همه جانبه اعلام کرده و افزود: با نهادینه شدن مطالبه گری در جامعه و شنیدن صدای مردم، پیشرفت استان تسریع شده و مطالبات مردمی نتیجه خواهد داد.

🔹معتمدیان درخصوص انتصابات انجام گرفته و تغییرات مدیران در سطح استان و شهرستان ها نیز گفت: اگر مدیری بتواند با سیاست های کلی دولت همراه شده و روحیه ای جهادی داشته باشد، حتماً از توانمندی های او استفاده خواهد شد.

🔹وی در ادامه با تاکید بر تسریع در تغییرات مدیران براساس نیاز استان، یادآور شد: متاسفانه کادرسازی در حوزه مدیران انجام نشده و باید تلاش شود ضمن کادرسازی مدیریتی، از تجارب مدیریتی مدیران باسابقه استفاده شود.

🔹استاندار آذربایجان غربی همچنین تمرکززدایی را یکی از سیاست های دولت در استان ها معرفی نموده و تصریح کرد: تخصیص اعتبار ویژه به عنوان کمک استانی در صندوق پیشرفت و عدالت، می تواند برای فعال سازی بخش های مختلف استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔹معتمدیان در ادامه با تاکید بر استفاده از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی، افزود: به فرمانداران دستور داده شده که در بخشداری ها از بانوان استفاده شود تا در آینده شاهد حضور این قشر در سطوح بالای مدیریتی باشیم.

🔹وی همچنین با تاکید بر رفع محدودیت ها در حوزه فعالیت قطار و استفاده مردم استان از آن، خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت قطار و راه آهن برای ارتقای وضعیت اقتصادی و صادرات محصولات تولیدی استان استفاده شود و اقتصادی کردن زیرساخت های راه آهن و تکمیل حلقه های مفقوده برای فعالسازی این ظرفیت، از اولویت های ما در این حوزه است.

4 / استاندار آذربایجان غربی: برای توسعه نیازمند سرمایه گذار هستیم

🔹استاندار آذربایجان غربی گفت: نقش رسانه ها در توسعه آذربایجان غربی بسیار مهم و حیاتی است.

🔹محمدصادق معتمدیان امروز در گفتگو با خبرنگاران استان، با اشاره به تاثیر طرح یکشنبه های تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها در بهبود وضعیت واحدهای تولیدی، خاطرنشان کرد: در این طرح تاکنون 87 مصوبه داشتیم که 38 مورد از این مصوبات اجرایی شده که معادل 45 درصد می باشد و بقیه مصوبات در دست اقدام است که پیگیر اجرای کامل این مصوبات هستیم.

🔹وی با اعلام اینکه در سفرهای شهرستانی نیز 407 مصوبه داشتیم که شامل 336 مصوبه عمرانی و 71 مصوبه اقتصادی می شود، افزود: نگاه توسعه ای ما همه جانبه بوده و با توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی امروز جامعه، اولویت اصلی را حوزه اقتصادی تعیین کرده و در حوزه های اجتماعی و فرهنگی نیز فعالیت های قابل توجهی داشته ایم.

🔹استاندار آذربایجان غربی همچنین چالش اول استان را عدم ریل گذاری و پیدا نکردن مسیر توسعه اعلام کرده و تصریح کرد: ساماندهی مرزها، شتاب دیپلماسی منطقه ای، توسعه کشت گلخانه ای، توسعه گردشگری و ... بخشی از برنامه های ما در سال آینده برای استان است.

🔹معتمدیان با اشاره به اینکه برای توسعه نیازمند سرمایه گذار هستیم و باید برای این موضوع بسته های تشویقی فراهم کنیم، یادآور شد: یکی از دلایل فرار سرمایه گذاران از استان، سخت بودن مسیر سرمایه گذاری و عدم حمایت و همراهی دستگاهها بوده که این موانع باید به سرعت رفع شود.

🔹وی در ادامه توسعه ارتباط با رسانه ها را از اولویت های کاری مجموعه استانداری معرفی کرده و افزود: نقش رسانه ها در توسعه آذربایجان غربی بسیار مهم و حیاتی بوده و انتقادات رسانه ها در راستای گسترش همدلی، انسجام و جلوگیری از تفرقه افکنی ها باید منصفانه باشد.

🔹استاندار آذربایجان غربی همچنین تبدیل آسیب ها و تهدید‌ها به فرصت را ضروری دانسته و گفت: با توجه به ضعف در اطلاع رسانی ظرفیت ها و برند‌های ارومیه و آذربایجان غربی، رسانه ها و خبرنگاران بیش از پیش در این حوزه ها فعال شوند.

🔹معتمدیان با تاکید بر اینکه رسانه ها باید شناسنامه دار شوند، خاطرنشان کرد: رسانه ها ضمن شناساندن آذربایجان غربی به عنوان استانی امن، ظرفیت های گردشگری استان را در بعد ملی و بین المللی به شیوه اصولی معرفی نمایند.

🔹وی در پایان با اشاره به تقویت حوزه نظارتی و بازرسی در ادارات در سال آینده، تاکید کرد: مدیران دستگاه های اجرایی ضمن برگزاری جلسات مستمر با خبرنگاران و رسانه ها، اقدامات و عملکرد‌ دولت را به اطلاع مردم برسانند.