برگزاری جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی

دکتر مخبر در جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه:

احیای دریاچه ارومیه جز با فعال شدن و مشارکت محوری مردم امکان پذیر نیست/ احیای این دریاچه جزء طرح های جدی و اساسی دولت سیزدهم است/هرگونه تصمیم گیری برای احیا باید با درنظر گرفتن معیشت مردم برنامه ریزی شود

جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و بر همگرایی تمام ارکان دولت و مشارکت مردم برای احیای این دریاچه تأکید شد.

دکتر محمد مخبر در این جلسه که با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سخنگوی دولت، استانداران آذربایجان غربی و شرقی و مسئولان دستگاه های مربوطه برگزار شد، با تأکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه جزء طرح های جدی و اساسی دولت سیزدهم است، تصریح کرد: احیای این دریاچه جز با فعال شدن و مشارکت محوری مردم امکان پذیر نیست و باید تمام ظرفیت ها برای آگاه سازی مردم به کار گرفته شود.

معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصد در زمینه احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد و گفت: وزارت نیرو باید ظرف دو هفته آینده یک آسیب شناسی جدی در خصوص وضعیت اقدامات انجام شده و مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های گذشته انجام دهد. 

وی با اشاره به اشکالات موجود در برخی از طرح های ساختاری انتقال آب به دریاچه ارومیه تصریح کرد: باید مشخص شود که به چه دلیل تکمیل و بهره برداری یکی از طرح های انتقال آب و ساخت تونل به رغم هزینه های انجام شده و پیشرفت بالای 97 درصدی با مشکل روبرو شده و امروز مجبور به ترمیم و ایمن سازی آن هستیم.

دکتر مخبر با اشاره به اهمیت اصلاح الگوی کشت و همچنین بهره گیری از روش های نوین آبیاری و کشت گلخانه ای در راستای کاهش برداشت آب از مسیرهای انتقال آب به دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: هرگونه تصمیم گیری برای احیای این دریاچه باید با درنظر گرفتن معیشت مردم برنامه ریزی شود. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مدیریت منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار داشت: در یک برنامه ریزی زمان بندی شده باید نحوه مصارف در استان های حوضه این دریاچه با جدیت و قاطعیت نظارت شود.