دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در گفتگو با ایرنا مطرح کرد؛

شفافیت و صداقت سیاست کاری دولت در امر اطلاع رسانی است

شفافیت و صداقت سیاست کاری دولت در امر اطلاع رسانی است
استاندار آذربایجان غربی گفت: پیوست رسانه ای و اطلاع رسانی در کنار موضوع اجتماعی مهم است به همین دلیل چندی پیش در همین ارتباط تور رسانه‌ای با حضور 60 نفر از خبرنگاران استان در گام نخست از این طرح بزرگ آبرسانی بازدید کردند تا مردم را در جریان فعالیت‌های انجام شده قرار دهند؛ شفافیت و صداقت با مردم را بعنوان اولویت اصلی کاری دنبال کرده‌ایم.

وی به موضوع حق آبه ها و نظارت بر اجرای درست رهاسازی ها اشاره و یادآورشد: نظارت بر انتقال آب از رودخانه‌های 9 گانه منتهی به دریاچه ارومیه نیز در دست اقدام است تا حق آبه متعلق به دریاچه ارومیه را بتوانیم عملیاتی و اجرایی کنیم.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه یکی از مهمترین سیاست‌های دولت سیزدهم را صادق و شفاف بودن با مردم اعلام کرد و گفت : دولت به دنبال وعده‌های غیر قابل تحقق و کاذب نیست.

به گفته وی، وضعیت فعلی دریاچه ارومیه حاصل یکسال و دو سال نیست و بین 30 تا 40 سال زمان برده تا این وضعیت را پیدا کرده است که عوامل موثر باید برای مردم تشریح شود.

معتمدیان به تغییر اقلیم نیز اشاره کرد و گفت : کاهش دما، تبخیر و توسعه بخش کشاورزی در استان نیز از عوامل مطرح است هر چند در سال‌های گذشته طرح‌های سخت افزاری و انتقال آب حوضه ای مازاد را داشتیم ولی توسعه بخش کشاورزی هم با این اقدامات انجام شده که آب مازاد مصرفی در این بخش چند برابر آبی است که برای انتقال داده می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی یادآور شد: برای احیای دریاچه قطعا نیازمند زمان هستیم و دولت نیز مصمم و جز اولویت‌ها است.

به گفته وی احیای دریاچه ارومیه نه تنها مطالبه استانی و منطقه‌ای بلکه ملی و بین‌المللی است و به مردم اطمینان می‌دهیم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم با زمان بندی انجام شده چشم اندازی واقعی را از وضعیت دریاچه ترسیم کنیم.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه هم اکنون وضعیت تغییر پیدا کرده و نیازمند به روز رسانی هستیم، گفت: همه گزینه‌ها که برای احیای دریاچه وجود دارد را روی میز آوردیم و در کارگروه اقدامات کارشناسی و تخصصی روی آنها انجام می‌شود.

معتمدیان به گذشته و طرح‌های مطرح در این زمینه گریزی زد و افزود: مباحث زیادی در گذشته در این راستا مطرح بوده است از انتقال آب دریای خزر گرفته تا مباحث بارور سازی ابرها که همه اینها بررسی می‌شود و در صورت تایید کارشناسی اجرایی هم خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی براین باور است که بطور یقین شرایط امروز با 10 سال قبل از نظر علم و تکنولوژی تفاوت پیدا کرده و لازم است تا از ظرفیت‌های علمی، برنامه ها و طرح‌های دانشگاهی استفاده شود تا مطالبه مردم تحقق پیدا کند.