دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

26 برنامه برای احیای دریاچه ارومیه مصوب شده است

26 برنامه برای احیای دریاچه ارومیه مصوب شده است

محمدصادق معتمدیان امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی با اشاره به عضویت 6 وزارتخانه در کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، افزود: احیای دریاچه ارومیه به عنوان یک سرمایه بی بدیل، اهمیت و جایگاه ویژه ای در نگاه ریاست جمهوری و دولت سیزدهم دارد.

وی همچنین انتقال آب مازاد مناطقی چون سد کانی سیب به دریاچه ارومیه را از جمله پروژه های سخت افزاری احیای دریاچه معرفی کرده و ادامه داد: پروژه انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه شامل 36 کیلومتر تونل، 11 کیلومتر کانال و 28 کیومتر رودخانه گدار می باشد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به مصوبات سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی جهت احیای دریاچه نیز اشاره کرده و افزود: در سفر ریاست جمهوری به استان، اعتبارات لازم برای تکمیل تونل کانی سیب و پروژه های انتقال آب به دریاچه ارومیه مصوب شد که تخصیص صددرصدی داشته است.

معتمدیان همچنین با اشاره به اینکه آذربایجان غربی فردا میزبان ریاست جمهوری برای افتتاح فاز نخست پروژه انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه خواهد بود، اضافه کرد: با تلاش شبانه روزی تمامی دستگاهها، پروژه تونل انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه در مدتی کمتر از 7 ماه در روز عید مبعث به اتمام رسید.

وی در ادامه به حمایت ها و پیگیری رئیس جمهور برای تخصیص اعتبارات احیای دریاچه ارومیه اشاره کرده و افزود: سومین سفر ریاست جمهوری به آذربایجان غربی در 6 ماه اخیر، نشان از اهمیت ویژه آبادانی و توسعه استان و نجات دریاچه ارومیه در نگاه ایشان دارد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در فاز نخست انتقال آب کانی سیب به دریاچه، برنامه ریزی شده که 300 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل شود.

معتمدیان همچنین با تاکید بر تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه در یک دوره 5 ساله، افزود: خشکی دریاچه ارومیه در طول چند دهه اتفاق افتاده و احیای آن نیز زمان بر بوده و نیازمند عزم ملی و همراهی مردم است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: حاکمیت و دولت سیزدهم عزم جدی برای احیای دریاچه ارومیه دارند.

محمدصادق معتمدیان در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف طرح های راکد و تامین اعتبار برای پروژه های احیای دریاچه ارومیه، افزود: با همت دستگاه های متولی و همراهی مردم، از سال آینده هر سه ماه یک بار شاهد افتتاح یکی از پروژه های احیای دریاچه ارومیه خواهیم بود.

وی همچنین به تاکید رئیس جمهور محترم جهت تسریع اتمام پروژه های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه اشاره کرده و ادامه داد: تکمیل پروژه های تصفیه فاضلاب شهرهای ارومیه و تبریز و انتقال آب آن به دریاچه ارومیه، از دیگر طرح های سخت افزاری احیای این دریاچه است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به پروژه های نرم افزاری مدیریت منابع آبی در منطقه نیز اشاره کرده و افزود: به دنبال تغییر الگوی کشت، کشت جایگزین، نهضت گلخانه ای و تقویت بخش کشاورزی با هدف افزایش بهره وری و مدیریت مصرف آب هستیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آبی و افزایش بهره وری در حوزه کشاورزی، خاطرنشان کرد: برنامه های احیای دریاچه ارومیه نباید به معیشت مردم آسیب وارد سازد و با افزایش بهره وری و مکانیزه کردن کشاورزی، شاهد مدیریت منابع آبی و افزایش درآمد کشاورزان خواهیم بود.

وی در ادامه آموزش و ترویج مصرف بهینه آب جهت همراهی مردم با احیای دریاچه ارومیه را ضروری دانسته و افزود: اولویت اول دولت در مدیریت آب سدها، تامین آب آشامیدنی مردم و در ادامه تخصیص حقابه بخش کشاورزی و دریاچه ارومیه است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به راه اندازی 33 سردهنه در مسیر رودخانه ها برای مدیریت آبهای جاری به سمت دریاچه نیز اشاره کرده و یادآور شد: احیای دریاچه ارومیه نیازمند اجرای برنامه های مختلف است و در راستای تکمیل پروژه های سخت افزاری در طول 18 ماه آینده، تلاش می شود فاز دوم انتقال آب به دریاچه ارومیه به بهره برداری برسد.

معتمدیان همچنین با اشاره به آگاهی مردم در مقابله با شایعات بدخواهان درخصوص دریاچه ارومیه، افزود: مشارکت مردم، سمن ها، تشکل های مردمی و رسانه ها برای نجات دریاچه ارومیه و محیط زیست منطقه، بسیار مهم و کلیدی است.

وی در ادامه بر کنترل وضعیت چاه ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرده و گفت: 115 هزار چاه در حوضه دریاچه ارومیه شناسایی شده و از این تعداد 75 هزار چاه غیرمجاز است که با چاه های غیرمجاز مقابله و برخورد قانونی خواهد شد. وی در پایان گفت : در دولت های قبل اقدامات خوبی برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه انجام شده است و هم اکنون وعده های صادق آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور محترم در اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه محقق شد .