برگزاری جلسه ساماندهی کشتار گاه دام شهرستان چایپاره

فرماندار شهرستان چایپاره : سلامتی شهروندان در جامعه مقوله بسیار مهمی هست که باید به جد این موضوع مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد و نکته نظراتی که از سوی نهاد های نظارتی از جمله محیط زیست ، شبکه دامپزشکی ،شبکه بهداشت مطرح شد ، بسیار حائز اهمیت است.

جلسه ساماندهی کشتارگاه دام شهرستان چایپاره به ریاست سعید شکورزاده فرماندار شهرستان و با حضور نهادهای ذیربط با محوریت بررسی عوامل مراقبت گوشت در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان چایپاره ؛ اکبری رییس دامپزشکی در ابتدای این جلسه به بیان اهداف دامپزشکی در افزایش بهداشت و سلامت جامعه پرداخت وی ضمن تشکر از شهرداری بابت اقدامات صورت گرفته تا به الان به رفع نواقصات موجود نیز تاکید نمودند.

 اکبری ریس دامپزشکی با بیان اینکه نظارت بهداشتی بر فرآیند کشتار دام و طیور و استحصال بهداشتی انواع گوشت سفید و قرمز از وظایف دامپزشکی می باشد افزود: شبکه دامپزشکی چایپاره با نظارت روزانه بر فرآیند کشتار دام، پیش از کشتار، حین کشتار، حمل و در مراکز عرضه، توانسته گوشت سالم و بهداشتی مطابق با استانداردها ی سازمان دامپزشکی را جهت مردم شهرستان تامین نماید.

مقام عالی دولت در شهرستان نیز با اشاره به اهمیت رعایت ضوابط و دستورالعمل‌ های بهداشتی در محیط کشتارگاه های دام و به منظور سلامت گوشت استحصالی و تامین امنیت غذایی جامعه و پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک دام و انسان بر اجرای کامل الزامات و ملاحظات بهداشتی و محیطی کار در کشتارگاه تاکید نمودند.

از جمله مصوبات و موضوعات مورد بحث این جلسه استفاده از شوکر استاندارد ، نوسازی کف و سرامیک کشتارگاه ،جعبه کمک های اولیه ، اتاق انتظار برای احشام، دستگاه اره برقی برای قطعه بندی گوشت ، مسئول فنی بهداشتی و ناظر بهداشتی در قبل ، بعد و حین کشتار و انجام بازدید مشترک ادارات دامپزشکی، بهداشت و درمان ، شهرداری و حفاظت محیط زیست شهرستان از کشتارگاه جهت بررسی رفع نواقص بهداشتی بود.

گفتنی است شهرستان چایپاره دارای یک کشتارگاه نیمه صنعتی دام متعلق به شهرداری و تحت نظارت بهداشتی و شرعی دامپزشکی می باشد که روزانه 5 راس دام بزرگ و 10 راس دام متوسط از خود شهرستان و شهرستان های همجوار در این کشتارگاه ، کشتار میشود و دارای 18 واحد قصابی در سطح شهرستان می باشد. 📆 یکشنبه 18اردیبهشت 1401