هفتمین جلسه کمیسیون غذای حلال به ریاست فرماندار شهرستان برگزار شد

فرماندار شهرستان : 
عمده امورات صدور مجوز صادرات دام زنده سبک از شهرستان به خارج از شهرستان و به مقصد استان های عمقی کشور به صورت دستی و سنتی انجام می گیرد فلذا ضرورت دارد در ساماندهی و تقویت نیروهای جهاد کشاورزی و دامپزشکی اهتمام ویژه ای صورت بگیرد .

 هفتمین جلسه کمیسیون غذای حلال استان آذربایجان غربی در شهرستان چایپاره با حضور فرماندار ، امام جمعه ، مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی ، نماینده دفتر ولی فقیه و جمعی از مسئولان و نهاد های ذیربط شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

✍️به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان چایپاره ؛ سعید شکورزاده فرماندار شهرستان با اشاره به عمده مشکلات دام های سبک و سنگین گقت: محدودیت کشتار بین شهرستان ها و استان ها و ملکف نمودن مرغداری های به کشتار در یک کشتارگاه معیّن از جمله محدودیت ها و موانع تولید  در این زمینه است .

مقام عالی شهرستان در ادامه ، چایپاره را  یکی از شهرستان های فعال و پیشرو در حوزه دام در سطح استان دانستند و افزوند دامداران شهرستان سهم بسیار زیادی در تأمین گوشت قرمز در کشور دارند چنانچه امسال نزدیک به 3800 گواهی حمل دام به تعداد 499000 رأس در شهرستان چایپاره صادره شده است که به استان های عمقی کشور صادر شده است . 

حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی امام جمعه شهرستان نیز با اشاره به اهمیت غذای حلال و رعایت احکام و دستورات شرعی گفت: از جمله مواردی که در خصوص غذای طیب لازم است و باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد رعایت دستورات شرعی به هنگام ذبح حیوانات است که بعضی این دستورات در قران مجید  و احادیث معصومین بیان شده است .

وی در ادامه با اشاره به راه صحیح و شرعی به دست آمدن غذای حلال افزود: در فرهنگ قرآن علاوه بر این که خود غذا لازم است داری معیار ها و خصوصیات خاصی باشد ، راه تحصیل و تهیه آن نیز می بایست طیب و پاکیزه باشد.

مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به وظایف دامپزشکی اظهار داشت : وظایف سازمان دامپزشکی در سه زمینه  اصلی می باشد :الف) بحث صیانت و حفاظت جمعیت دامی استان ب)مبارزه با بیماری های مشترک ، ج) تامین ایمنی غذایی که استان آذربایجان غربی با توجه به هم مرز بودن با سه کشور علاوه بر صیانت و حفاظت و پیشرو بودن در صادرات دام در معرض خطر بیماری های منتقله از دام ها نیز قرار دارد.

خلیلی مدیر کل دامپزشکی همچنین در راستای حل مشکلات ترانزیت دام ، تجهیز کشتارگاه و راه اندازی واحد خصوصی جوجه ریزی ، و رفع کشتار طیور در خارج استان و .. قول مساعد و پیگیری دادند .

حجت الاسلام ولی زاده نماینده دفتر ولی فقیه نیز در بیاناتی افزود : غذا یکی از نیاز های اساسی بشر هست که یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ذبح اسلامی است
 
ایشان در ادامه اظهار داشت : شهرداری ها نباید نگاه انتفاعی به کشتارگاه داشته باشند باید دید خدمت به مردم و در بحث تجهیز و حمایت عوامل اجرایی اهتمام نمایند .
.
وی همچنین در راستای خدمت به مصرف کنندگان خواستار فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص اهمیت پلمپ های روی گوشت های سالم ارائه شده و نظارت بر آن ها توسط ارگان ها و نهاد های متولی شد.

در پایان با اهداء لوح از زحمات چندین ساله آقای دکتر اکبری تجلیل و آقای دکتر هاتف نیا به عنوان سرپرست جدید شبکه دامپزشکی شهرستان چایپاره معرفی شد .