نشست محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی غربی با مدیران سازمانهای مردم نهاد فعال استان

استاندار آذربایجان‌غربی: سمن‌ها یاریگر طرح‌های محرومیت‌زدایی باشند / محرومیت زدایی از اولویت های دولت سیزدهم است / نیازمند تمرکز بیشتر به حوزه های اجتماعی و فرهنگی هستیم

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح شنبه‌های محرومیت‌زدایی با هدف بهبود وضعیت معیشتی مناطق محروم شهر ارومیه گفت: اقدامات سخت افزاری با تلاش نهادهای مسئول در حال انجام است و سمن‌ها می‌توانند یاریگر ما در اجرای بخش نرم‌افزاری این طرح باشند.

محمدصادق معتمدیان امروز در جمع اعضای تشکل های مردم نهاد منتخب آذربایجان غربی افزود: یکی از مهمترین معضلات کلانشهرها به ویژه شهر ارومیه، حاشیه نشینی بوده و دهها معضل را نیز به دنبال دارد که برای جلوگیری از اثرات این مشکل شهری، طرح شنبه های محرومیت زدایی، برنامه ریزی و اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه محرومیت زدایی از اولویت های دولت سیزدهم به شمار می رود، خاطرنشان کرد: در قالب طرح شنبه های محرومیت زدایی، پیگیر جبران عقب افتادگی ها در مناطق کم برخوردار شهر ارومیه و استان با تلاش همه جانبه و تعامل همه دستگاه ها هستیم.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اینکه در گام اول، مناطق رشادت، لاله، سالار و دین پرست به عنوان منطقه هدف برگزیده شدند، افزود: طی فقط چند هفته، نقصان های مهمی از این مناطق رفع شده و موضوع آب آشامیدنی نیز به زودی رفع می شود و در حوزه فاضلاب هم کارهای بسیار مهمی برای رفع مشکل مردم و خانواده های منطقه اجرایی شده است.

معتمدیان با اعلام اینکه مناطقی چون کشتارگاه و دیگر مناطق نیز در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: در کنار اقدامات سخت افزاری برای بهبود وضعیت این مناطق، اقدامات نرم افزاری نظیر آموزش های مختلف، اجرای طرح های اشتغال زا و محرومیت زدا، طرح های مشاغل خانگی و خرد در دستور کار بوده و در این خصوص، نقش سازمان های مردم نهاد بسیار موثر است.

وی دیگر برنامه ریزی صورت گرفته در راستای محرومیت زدایی را، توجه به بهبود وضعیت فضای آموزشی استان، شهر ارومیه و به ویژه مناطق محروم عنوان کرده و گفت: در این خصوص نیازمند یک نهضت ملی و استفاده از همراهی و همکاری خیّران و سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه هستیم.

استاندار آذربایجان غربی ایجاد زمینه برای مهاجرت معکوس به روستاها را از دیگر رویکردهای دولت سیزدهم و مدیریت ارشد استان اعلام کرده و افزود: در این حوزه سعی داریم با رفع مشکل مسکن و اشتغال جوانان، خانواده ها را به سمت روستاها و ایجاد مهاجرت معکوس سوق دهیم تا بسیاری از مشکلات با این اقدام رفع شود.

معتمدیان بر توجه ویژه به حوزه سیاسی و به ویژه اجتماعی نیز تاکید کرد و ادامه داد: به همین منظور، معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی به 2 معاونت "امنیتی و انتظامی" و "سیاسی و اجتماعی" تفکیک شد تا یک معاونت مستقل در حوزه های مهم فرهنگی و اجتماعی با همه توان وارد شده و اقدامات لازم را مدیریت کند.

وی این تغییر ساختار را موثر در تمرکز بیشتر به حوزه اجتماعی و جبران عقب افتادگی ها اعلام کرده و افزود: تغییری نیز در ساختار اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری داده شده و معاونت فرهنگی به این بخش اضافه شد تا بیشترین تمرکز لازم در حوزه فرهنگ صورت گیرد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر اینکه دولت امکانات محدودی برای اجرایی کردن برنامه ها دارد، اضافه کرد: سمن ها در راستای کمک به دولت، می توانند بدون واسطه آگاهی های لازم را در خصوص مشکلات و مطالبات مردم ایجاد کنند و در مساله شناسی و تدوین راهکارها از ظرفیت آنها استفاده شود.

معتمدیان به موضوع دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و افزود: در این خصوص پروژه های سخت افزاری به سرانجام خواهد رسید ولی تمرکز لازم باید بر روی موارد نرم افزاری و کاهش مصرف آب در بخش های مختلف به ویژه بخش کشاورزی باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: با همراهی سمن های فعال در بخش کشاورزی، باید به سمت کاهش مصرف و البته تغییر الگوی کشت به سمت اقلام کم آب بر حرکت کنیم که در اقدامات آموزشی و ترویجی این بخش، سمن ها اثرگذاری بسیار زیادی خواهند داشت.

استاندار آذربایجان غربی همچنین توسعه گردشگری، توجه به بخش حمل و نقل به ویژه در حوزه هوایی و ریلی، توجه ویژه به ظرفیت های مرزی و بهبود سخت افزاری مرزها چون مرز تمرچین به عنوان یکی از مبادی خروجی از کشور به سمت عتبات عالیات را از موارد مورد توجه مدیریت ارشد استان معرفی کرده و افزود: سمن ها در همه این زمینه ها می توانند یاریگر مدیران باشند.