به گزارش روابط عمومی فرمانداری چایپاره، مراسم گرامیداشت روز روستا در مسجد امام سجاد(ع) بخش حاجیلار باحضور مسئولین ادارات، شوراهای اسلامی روستاها ،دهیاران ومعتمدین روستاهای شهرستان برگزار گردید.
مهندس اصغری فرماندار چایپاره در این مراسم ضمن تسلیت ایام محرم وشهادت سید سالار شهیدان و هفته نیروی انتظامی را به سبز پوشان عرصه نظم و امنیت تبریک گفت.
فرماندار درادامه بیان نمودند و گفتند ، در مورد روز روستا که 15مهرماه ازسوی شورای فرهنگ عمومی کشور وباهدف ارج نهادن به روستاها و فرهنگ روستائی بنام روز روستا نامگذاری شده است که باید از این فرصت استفاده کرد و به کمک روستائیان در هر زمینه ای پرداخت چرا که این روستائیان عزیز و فداکار سرمایه های عظیم کشور هستند . فرماندار همچنین اشاره به قبل از انقلاب کردنند که 5 برنامه میان مدت در نظر گرفته شده بود که4برنامه اجرا ویکی اجرا نشد ودر این برنامه ها هیچ برنامه ای برای پیشرفت وآبادانی روستاها در نظرگرفته نشده بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولین نظم جمهوری اسلامی ایران می خواستند یه روستا و روستائیان خدمات ارائه کنند وعدالت اجتماعی را عملیاتی کنند. تصمیم گرفتن تا سریع در روستاها مسجد ، برق رسانی ، احداث جاده ارتباطی و مدرسه بسازند واما چون اوایل انقلاب نظام اداری کشورتثبیت نشده بود وپشت سر آن جنگ تحمیلی شروع شداز مدیریت یکپارچه دور ماندیم و کارها در روستاها که باید توسعه محور انجام میگرفت انجام نشد وبصورت برنامه محور انجام شد. یک روستا را به طور کامل کالبدشناسی و کالبد شکافی نکردند تا نیازهای اصلی روستا رابشناسند . ولی الحمدالله درسال های اخیر بویژه در دولت تدبیر وامید هم معاونت روستائی ریاست جمهوری تشکیل یافته که الان پنجمین سال است که درحوزه روستای فعالیت می کندواخیرا هم تصویب شده که کمسیون روستای در دولت تشکیل بشودوبه امورات روستای کشور رسیدگی نماید..
فرماندار همچنین افزود : اما چرا در روستا با این همه خدمات باز هم دچار مشکل هستیم برای این است که ما برنامه ها را توسعه محور انجام نمیدیم ما ازمعیشت روستاها وروستائیان غافل ماندیم درحوزه های اجتماعی درروستا با مشکل روبرو هستیم از نظر فضای آموزشی ابعاد آموزشی، بهداشتی ودرمانی خدمات خوبی انجام ندادیم به روستاها واین همه عوامل دست در دست هم دادن تا روستائیان به شهر مهاجرت کردند . د راویل انقلاب 70درصد جمعیت کشور در روستاها و 30درصد در شهرها ساکن بودند.اما در سرشماری سال 95 این آمار برعکس شده است واین یک آفت برای کشور ما است وما باید برنامه ها را به روستاها برگردانیم وبه روستائیان خدمات بهتری ارائه دهیم تا مردم بخاطر رفاه خود به شهرها مهاجرت نکنند..
فرماندار در ادامه اشاره به ظرفیت واستعداد روستاها کرد و گفت ما باید هرکاری که از دستمان برمی آید برای روستا ها انجام دهیم صرف اینکه منتظربمونیم دولت، دهیاریا بخشداربیائید و درروستا کاری انجام دهد باید از ذهن خود دور کنیم درست است ه که بعضی از ادارات وظایفی دارند وباید در حدتوان انجام می دهند. درشهرستان چایپاره در حوزه آب وکشاورزی ادارات خدمات رسان، خدمات ارزنده ای را ارائه دادند. درحوزه آب الان مدیریت امورآب با 6پیمانکار در سطح شهرستان درحوزه آب فعالیت میکنندکه بالغ بر 70میلیارد تومان هزینه از اعتبارات ملی در این مورد هزینه میشود واین نوید آینده خوب را برای کشاورزان شهرستان را می دهد.
در آخر این برنامه از چند نفر از معتمدین روستاها با اهدای لوح تجلیل شد. .